9 Maddeyle TYT Türkçe Taktikleri

3
2239

Evvela bu yazıyı YGS’ye hemen hemen 50 gün kala yazmış olduğumu bilerek okuyun. Bu yazıda okuyacaklarınız YGS’ye az bir zaman kala ne yapabilirsiniz, son 2 ay taktikleri nelerdir, YGS Türkçede sınav öncesi nerelere çalışmalıyım, YGS Türkçe bu sene zor mu olacak türünden sorulara karşılık olarak hazırlanmış bir yazıdır.

Şu an bu yazıyı okurken gözlerinizin içi gülüyorsa doğru yerdesiniz. Ancak bu yazıyla hayatınızda mükemmel bir değişim beklemeyin. Bu yazı sihirli bir değnek değil. Kim bunu iddia ediyorsa oradan uzaklaşın. Bu işi başarmak istiyorsanız o değnek benim değil sizin elinizde. O değnekle hayatınızın en azından bir kısmına hükmetmeye başlayın. Nasıl mı? Başlayalım o halde.

eğitim sistemi1. “Bu sistem değişiklikleri de hep beni vuruyor zaten.” diye başlayan cümleler kuruyorsanız muhtemelen bu aya kadar birçok derse ya hiç çalışmadınız ya da hedeflediğiniz bölüme ulaşacak kadar çalışmadınız. Haliyle günah keçisi aramaya koyuldunuz. Bu dönemde birçok gencin yaptığı gibi siz de şu an bu günah keçisini sistemin ta kendisi olarak kafanızda belirlediniz. Evet, size katılıyorum. Bu sistem çok kötü bir sistem ama bu YGS-LYS sistemi başarılılarını kendi içinden çıkarıyor. Bu sınavda 150 barajını geçemeyen de sınavda birinci olan da bu sınav sisteminin mahsülleri. O sebeple birilerini suçlamayı bırakıp yumurta kapıya gelmeden (hoş biraz geldi ama) neler yapabileceğinizi düşünmek, tasarlamak.

2. Ben harikalar yaratacağım!

sihirli değnek

Bunu bu YGS için yapabilmek mümkün. Hatta derece yapabilmek bile mümkün. Ama siz bunu bugün kafaya koyduysanız ancak 2016 YGS için değil de 2017 YGS için yapabilirsiniz. Şurada sınava 50 gün gibi kısa bir zaman kaldı. Bugüne kadar ders çalıştırmadıysanız kalan 50 günde ancak aracı devirmekten kurtarabilirsiniz. Gerçekçi olun lütfen. Kendizi kandırmayı da bırakın. Tuvalete gidin, yatağa yatın, dağa çıkın, ne bileyim kendinizle başbaşa kalacağınız bir yere gidin. Ve orada vicdanınıza sorun: Bu sınav için yeteri kadar çalıştım mı? Eğer cevabınız evet ise 50 gün daha dişinizi sıkacaksınız. Eğer cevabınız hayır ise yine 50 gün daha dişinizi sıkacaksınız.

3. Sınav nasıl geçecek? Acaba istediğim yere yerleşecek miyim?

universite hayalleri

Sizce bu tür kaygıları duymak için biraz erken değil mi? YGS’ye var 50 gün, üniversite yerleştirmelerine var 6-7 ay. Neden o günün kaygısını bugünden çekiyorsunuz? Şu anki sınava hazırlık yoğunluğunuz size yetmiyor mu? Bence üniversiteye yerleşmeyle ilgili kaygılarınızı LYS sonrasına erteleyin. Çünkü o zaman kaygı duymak için bol bol zamanınız olacak. Bunun yerine şimdi oturun ve ders çalışın.

4. Nedir bu sınav kaygısı?

sinav kaygisi

Sınav kaygısı “çok çalışan”  bir öğrencinin sınava girdiğinde bildiğim soruyu da yapamayacağım, ya yapamazsam, ya sınav kötü geçerse, ya ailemin isteklerini karşılayamazsam gibi soruların sınav esnasında yakanıza yapışmasıdır. Biyolojik olarak da o an çökersiniz. Aşırı ateş ve ter basar. Yerinizde duramazsınız. Ama burada ufak bir ayrım var, ona dikkat edelim. Sınava çalışmayan öğrencinin sınav kaygısı olmaz. İnsan bildiğini yapamayacağı için kaygı duyar. Fakat çalışmayan öğrenci ne biliyor ki kaygı duysun? Haliyle çalışmayan öğrencinin duyduğu şey sınav kaygısı değil sınav sonrası kaygısıdır. Sınavdan sonra ailem nasıl tepki verecek, çift kale maç yapacaklar mı benimle gibi soruların kaygısıdır.

Sınav kaygısı için birçok yöntem mevcut. Egzersizler gibi. Bu apayrı bir yazı konusu. Eğer yoğun kaygınız varsa hemen bir psiklogtan destek alın.

5. Eksikleri kapatma mevsimi!

tekrar icin ders calisma

Benim tam bu dönem en sevdiğim kısım bu. Tam yarıyıl tatili gelmiş, ders yükü azalmış, yeni konular pek işlenmiyor, ne yapmak gerek? Eski defterleri masaya yatıracaksınız. Hangi konuda ne eksiğiniz var onun listesini çıkaracaksınız. Ve başlayacaksınız eksik konularınızı tekrar etmeye. Türkçenin sarmal bir ders olduğunu defalarca söyledim. Bir konu tam anlamıyla öğrenilmezse ilerde başka bir konuda o bölüm karşınıza çıkar ve sizi bir şekilde tırmalar. Bu sebeple eksiklerinizi mutlaka tamamlayın.

Eksiklerinizi tespit etmek için soru çözebilirsiniz veya deneme yapabilirsiniz. Mühim olan hatalı soruları tek tek ele alıp soru analizi yapmak. Soru analizi yaptıkça eksik konularınızı rahatlıkla görebilirsiniz.

6.  Paragraf idmanınızı arttırın!

Daha evvel şu yazımda paragraf sorusunun nasıl çözüleceğini anlatmış ve başarıyı yakalamak istiyorsak her gün düzenli 20 paragraf çözmemiz gerektiğini belirtmiştim. İşte bugünden itibaren bu işe daha sıkı sarılmanız gerekiyor. Beyin sınava yaklaştıkça daha iyi algılayacaktır. Haliyle düzenli çözeceğiniz 20 soru birkaç ay önce çözdüklerinize göre size daha çok fayda sağlayacaktır. Paragraf yapıştırmaya devam.

7. Dil bilgisi

Dil bilgisinden asla konu eksiğin kalmasın. Tüm konuları tamamla, birer ikişer konu anlatımlı kitap bitir. Arkasından hemen karma dil bilgisine geç. Dil bilgisini en iyi karma dil bilgisi öğretecektir.

Sorular ne kadar karışıksa o kadar öğretici olur.

8. Arkadaşının kim olduğunu söyle sana ne olduğunu söyleyim!

arkadas secimi

Bu dönem akraba ve arkadaş seçimine çok dikkat etmelisiniz. Olumsuz enerji yayan, kendisi için veya sizin için sürekli bir şekilde olmayacak bu iş, millet ne netler yapıyor vs. gibi olumsuz enerji yayan kim varsa ondan uzak durun. Bu enerjiyi kendiniz yayıyorsanız bu süreçte kendinizden de uzak durun o vakit!

9. Çalışmayı bırakma!

basari karikaturKritik dönemde çalışmayı bırakmak, havlu atmak en büyük hatadır. Aslında sıçradınız sıçradınız ve duvarı aşmaya yaklaştınız. Son bir iki sıçrayışta bu duvarı aşacaksınız ama siz maalesef sıçramayı bırakıyorsunuz. Olacak iş mi bu?

Şimdilik size iyi çalışmalar diliyorum. Sorularınız olursa yorum olarak bırakın, dönüş yapayım.

1 views

3 YORUMLAR

  1. kolay türkçenin iletişimine yazdım ama iletim gitmiyor.Benim çoçuğumun bir ödevi var meslek okulununda lise 1’de dil ve anlatım dersinden onunla ilgili yardım istiyorum sizden . konumuz iki sayfalık bir metinde kelime gruplarını bul ve karşısına türlerini yaz ( ögeleri bulunacak, anlamına göre , türüne göre v..s. ) ayrıca ygs de çıkmış yıl farketmiyor 10 tane paragraf sorusu çözümleri ile birlikte yazacağız çok kısa bir zamanımız var lütfen dönüş yapar mısınız. Teşekkürler…

  2. Şuan sinava 226 gün var ve özellikle matematikte temelim dahi yok ve kendime matematik te guvenim de yok sizce asilabilir mi bu şey strese girdim lütfen cevaplayin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.