Paragrafta Anlam / Paragraf Bilgisi

5
4808
paragrafta anlam
paragrafta anlam

“Paragraf bilgisi” konusu YGS, LYS edebiyat, ALES, KPSS ve DGS gibi sınavların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. 2015 YGS’ye kadar anlam sorularından ortalama 30 kadar soru gelmekteydi. Bu da yaklaşık YGS Türkçenin % 75’i demektir. 2015 YGS’de anlam konularına ayrılan soru sayısı 35’e yükselmiş ve Türkçe sorularının içerisinde ağırlığı % 85-90 ‘a kadar yükselmiştir. Hâl böyle olunca ortaya ciddiye alınması gereken bir tablo çıkmaktadır.
Yıllara göre paragraf bilgisi, cümlede anlam ve sözcükte anlam konularının soru dağılımı:

Yukarıdaki tabloyu da göz önünde alarak paragraf sorularının ciddiyetini kavramalı ve “Nasıl olsa bu konuyu hallederim, bu konu çok kolay.” gibi bir tutumdan uzaklaşılmalıdır. Paragrafta anlam konusu da diğer konular gibi –hatta daha fazla- ciddiye alınmalı ve bu konuya bu şekilde yaklaşılmalıdır.

Cevabı sorunun içinde olan kaç tane soru türü vardır? Cevap: Bir tane. O da paragraf sorularıdır. Unutmamalısınız ki paragraf sorularını çözmek için aşırı derecede teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Basit pratikler ile soruları çözebilirsiniz. ÇÜNKÜ  PARAGRAF BİLGİSİ SORULARINDA CEVAP PARAGRAFIN İÇİNDEDİR.  

ÖSYM’nin hazırladığı tüm sınavlarda paragraf sorularında başarılı olmak istiyorsanız eğer yazdıklarımı satır satır okuyun ve lütfen uygulayın. Yazdığım her satır sizler için ipucu niteliğinde ve başarınızı artıcı nitelikte olacaktır.

ÖSYM 2015 ile birlikte YGS’de paragraf sorularına ufak bir ayar çekmiş, soruların zorluk derecesini ALES düzeyine çekmiştir. Aslında zor demek yerine anlaması zor sorular desek daha doğru olacaktır. Özetle ÖSYM artık okuyan, okuduğunu sorgulayan, düşünen bir üniversiteye hazırlık öğrencisi istemektedir. Bunu da 12 yıllık eğitim hayatı boyunca kitap okumayıp bu sınava hazırlanan öğrenciler değil düzenli kitap okuyan öğrenciler yapmaktadır.
Şimdi paragrafta anlam konusunda izleyeceğimiz sırayı sizlere aktaracağım. Konuları lütfen sırasıyla çalışın.

Paragraf Sorusu Nasıl Çözülür?
Paragrafta Ana Düşünce ve Yardımcı Düşünce
Paragrafta Yapı
Paragrafta Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları

1 views

5 YORUMLAR

  1. üsttekı 2015 ygs Türkçe paragraf soruları hakkında yazınız okudum ve bunlar doğrultusunda bu sene önerebilecegınız paragraf kıtapı varmıdır acaba sımdede tesekkurler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.