YGS Türkçe Kaynak Kitap Önerisi

7
1680
Yayın Denizi Rehber Dil Bilgisi
Yayın Denizi Rehber Dil Bilgisi

Tüm sınavlarda olduğu gibi YGS’de de kitap seçimi başarıyı sağlayan en önemli etmenlerden bir tanesidir. Bu sebeple bu yazımda sizlere gerek özel derslerimde gerekse sınıf derslerimde kullandığım YGS Türkçe konu anlatımı ve YGS Türkçe soru bankası kitapları isimleri, yayınevleri ile birlikte önereceğim.

Aşağıda önereceğim YGS Türkçe kaynak kitaplarının yazarları, kitapların yayınevleri veya dağıtıcıları ile hiçbir bağım yoktur. Aşağıdaki kitapları temin etmeniz durumunda benim cebime bir lira bile girmeyeceğine emin olabilirsiniz. Amacım siz değerli öğrencilerimin başarı serüvenine bir nebze de olsa katkıda bulunmak.

YGS Türkçe Konu Anlatımı Kitap Önerisi

Fem Simetri YGS Türkçe

YGS Fem Simetri Türkçe
YGS Fem Simetri Türkçe

Fem Dergisi Yayınları‘nın bir yayını olan Simetri serisinin Türkçe konu anlatımlı kitabı benim öğrencilerime en çok önerdiğim kitaplardan bir tanesidir. Bu kitap konuları yüzeysel aldığı için özellikle YGS Türkçeye yeni başlayan öğrencilere Türkçe dersini sevdirecek, pratik bilgiler kazandırırken detayda boğmayacak özelliklere sahip. Özellikle meslek lisesi bölümünden mezun veya Türkçe temeli yok denecek kadar az olan öğrencilerime rehber niteliğinde bir kitap. Bu kaynak kitabın en sevdiğim özelliği ise konu sıralamasının oldukça mantıklı bir şekilde olması.

Dil bilgisi konularının sıralaması ön öğrenmelerin konuların birbiri üzerine inşa edecek özelliklerini tamamlayacak şekilde verilmiş. Ses bilgisi, yazım kuralları ve noktalama işaretleri konusu kitabın en başında alınmış olsaydı çok daha güzel olacaktı. Zira basit ama süreçte bol pratik ile öğrenilecek olan bu konuların dönem başı hafızaya alınması çok güzel olur.

Fem Simetri YGS Türkçenin eleştireceğim bir diğer tarafı da konu sonlarında verilen testlerin yetersiz sayıda olması. Çalakalem hazırlanmış gibi duruyor.  Ancak tüm bunlara rağmen yine de alınıp başucuna konulacak bir kitaptır. 

Yayın Denizi Rehber Türkçe Dil Bilgisi

Yayın Denizi Rehber Dil Bilgisi
Yayın Denizi Rehber Dil Bilgisi

Yayın Denizi diğer birçok yayına göre daha yeni olmasına rağmen piyasaya hakim olmuş yayınlardan bir tanesi. İşler Kitabevi’nin kendi yayını olan Yayın Denizi’nin Türkçe için çıkardığı kitapların tamamını çok beğeniyorum. Bu anlamda öğrencilerimin tamamına Yayın Denizi’nin Türkçe konu anlatımı ve Türkçe soru bankalarının tamamını aldırıyorum. Rehber Türkçe Dil Bilgisi konu anlatımı kitabı da bunlardan bir tanesi. Kitabın hacim olarak gözü korkutmasına aldanmayın. İçindeki bilgiler sizin öğrenmenizi zevkli hale getirecek örnekler ve etkinlikler ile dolu.

Sınav Yayınları YGS-LYS Konu Anlatımı

Sınav Yayınları YGS LYS Türkçe Konu Anlatımı
Sınav Yayınları YGS LYS Türkçe Konu Anlatımı

Yukarıda bahsettiğim iki kitaptan daha kalın, daha karışık olmasına rağmen bilgi doyuruculuğu açısından ilk sıraya alabilirim. YGS Türkçeye yeni başlayanların değil de ileri düzey öğrenmek isteyen, derece yapmak isteyen öğrencilerin eline yakışacak bir kitap. Konuların diğer konularla ilişkisi sık sık kutucuklar halinde verilmiş. Bu da konular arası bağlantıyı öğrencinin zihninde kurmak için güzel bir rehber oluyor. Ancak bu kadar detaya girme bazen sınavla alakası olmayan, ÖSS, YGS ve LYS’de bugüne kadar hiç çıkmamış konu başlıklarının kitapta yer almasına sebep oluyor. Bu kitabın olumsuz yönü. Ancak yine de temin edilebilecek bir kitap.

Altın Anahtar Yayınları

Altın Anahtar YGS LYS Konu Anlatımı
Altın Anahtar YGS LYS Konu Anlatımı

LYS Edebiyat ve YGS Türkçe konuları nın pratik bir şekilde sunumundan oluşan tek kitap. Öğrencilerden daha çok öğretmenlerin elinde görüyorum. Bütün konuların pratik bir şekilde bir arada verilmesi Türkçe, dil ve anlatım öğretmenlerinin işini kolaylaştırıyor. YGS’ye hazırlanan öğrencilerime çok tavsiye etmiyorum. Eğer dershanede, okulda hocanız ilave not tutturuyor ise alabilirsiniz.

Yayın Denizi Paragraf Hız Soruları

Yayın Denizi Paragraf Hız Soruları
Yayın Denizi Paragraf Hız Soruları

Yayın Denizi’nin paragraf konusunda devrim niteliğinde hazırladığı bu kitap her sene öğrencilerime aldırdığım paragraf kitaplarının başında gelir. Daha evvel paragraf bilgisi konusunda “Paragraf Sorusu Nasıl Çözülür” isimli yazımda öğrencilerin paragraf sorularına yeteri kadar önem vermediğini ancak paragraf sorularının YGS Türkçenin yüzde seksen, doksanını oluşturduğunu defalarca söyledim. Yazımı okuyabilirsiniz.

Paragraf çalışmalarına başlamadan evvel Yayın Denizi’nin Paragraf Hız Soruları kitabını aldırıp oradaki konu anlatımı kısmını öğrencilerimle işliyor ve akabinde her güne bir test gelecek şekilde bu kitaptan hız sorularını çözmelerini istiyorum. Bu kitabın en sevdiğim yönü her testin 20 sorudan oluşması. Öğrenci her gün çözeceği bir test ile kendini paragraf çözme konusunda terbiye ediyor ve alışkanlık kazanıyor.

Paragraf Hız Soruları’nın en çok beğendiğim ikinci özelliği ise soru kalitesi. YGS ayarında hazırlanan sorular ile öğrenciyi gerçek sınava çok iyi hazırlıyor. Tabii bu kitap bitince kendime has tekniklerim ile farklı çalışmalar da yaptırıyorum. 🙂

YGS Türkçe Soru Bankası Kitap Önerisi

Soru bankaları konusunda konu anlatımına göre işimiz biraz daha kolaylaşıyor. Daha fazla özgürlük alanı kazanıyoruz. Lafı uzatmadan YGS Türkçe soru bankası önerilerime geçeyim:

Fem YGS Türkçe Soru Bankası

Fem Yayınları -siyasi düşünmeyi bir kenara bırakalım- yayın işini en iyi yapan kurumdur. Bu sebeple FEM adıyla aldığınız bir yayına gözünüz kapalı güvenebilirsiniz. FEM yayınlarına ait soru bankalarını alıp rahatlıkla çözebilirsiniz.

Yayın Denizi

Edebiyat Öğreten Türkçe

Yayın Denizi’nin tüm kitaplarını önerdiğimi söylemiştim. Soru bankalarını da aynı şekilde öneririm. LYS edebiyata gireceklere de katkı sağlayacağını düşündüğüm bu kitap kaliteli sorulardan oluşuyor. Ancak sorularda veya seçeneklerde verilen bilgiler edebiyata çalışan gençlerin kafasının karışmasına, soruyu unutup içeriğe dalmasına sebep olabilir. Aman buna dikkat.

Analitik Türkçe

Soru konusunda sıkıntı çekmeyin, alın çözün.

Sarmal Türkçe

Bu kitabın mantığı ilerleyen sorularda geriye dönüş mantığıyla öğrendiğiniz bilgileri unutmamanız adına tekrar yapmanızı sağlamak. Bu sebeple şiddetle tavsiye ederim.

Sorunlu Bölge Tarama

Piyasadaki birçok yayını çözdünüz, artık yeni ve zor soru bulamıyorsunuz. Daha ince ayrıntıya girmek istiyorsunuz, hız kazanmak için uğraşıyorsunuz. İşte bu kitap tam size göre. Dil bilgisinden ve anlam sorularından gelebilecek zor soru tiplerinin bol bol örneği var. Kesinlikle bu kitabı çözmeden sınava girmeyin.

Benim kitap öneri listem şimdilik bu kadar. Sizin de öneriniz olursa yorum olarak ekleyin ki birlikte değerlendirelim.

Hepinize hayırlı başarılar gençler.

1 views

7 YORUMLAR

  1. Hocam ben paragraf test çözmek istiyorum ama hangi yayın alıcağıma nbir türlü karar veremedim sizin tavsiye ettiğiniz bir yayın vr mı?? Yardım ederseniz çok sebvinirim.

  2. Kida yayınlarından çıkan Altın Kurallarla PARAGRAF kitabını lütfen inceleyin. Nu kitap bence piyasanın en özgün, en müthiş paragraf kitabı. Bu kitapla birlikte öz güven patlaması yaşamaya başladım 🙂

  3. Hocam merhaba öncelikle … En basit düzeyde paragraf kitabi önerir misiniz ? Çünkü paragraf çözerken aşırı derece de sıkılıyorum .Teşekkürler şimdiden …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.