YGS Türkçeye Nasıl Çalışılır?

Ygs Türkçeye Nasıl Çalışılır?
Ygs Türkçeye Nasıl Çalışılır?

Bu yazımızda YGS Türkçeye nasıl çalışmalı, YGS Türkçeden başarılı olmak için neler yapmalı, YGS Türkçeden başarı nasıl sağlanır gibi aslında farklı görünen ama aynı kapıya çıkan sorulara cevap arayacağız ve siz değerli öğrencilerimizi tecrübelerimize dayanarak yönlendireceğiz.

Bildiğiniz gibi Türkçe dersi üniversiteye hazırlık sınavlarının ve diğer bilgi ve hız ölçen ALES, KPSS gibi sınavların temelini oluşturmaktadır. Alanınız, branşınız, hedefiniz ne olursa olsun temelde halletmeniz gereken iki ders vardır: Türkçe ve matematik.

Bu iki ders tüm sınavların merkezini oluşturmaktadır. Ben Türkçe yapmayım da sadece matematik yapayım veya sosyale yöneleyim; ben matematik yapmayım da sadece Türkçe yapayım, gibi bir düşünce sizi bir adım ötesine götürmeyecektir. Çünkü iki ders de ana derstir ve doğru yapacağınız her soru size büyük bir artı olarak dönmektedir. Hâl böyle olunca Türkçeye nasıl çalışılacağı, nasıl bütün soruları doğru cevaplandırılacağı konusunda kafanızda sorular belirmektedir. İşte bu yazımızda bunu madde madde ele alacağız.

Aşama Aşama YGS Türkçeye Nasıl Çalışılmalı?

  • 1. Sınavı gerçekten kazanmak istiyor muyum: Öncelikle bu soruyu kendinize mümkünse tuvalette veya gece uyumadan hemen önce kendinizle baş başa kaldığınızda sorun. Bu soruya vereceğiniz cevap sizin sadece Türkçe dersinde değil diğer derslerde de kaderinizi belirleyecektir. Eğer gerçekten bu sınavı kazanmak gibi bir amacınız yoksa, sadece çevrenin baskısı ile bu sınava giriyorsanız Türkçeden başarılı olma ihtimaliniz çok düşüktür. Unutmayın, başarı ancak kendi isteğimiz neticesinde oluşur.
  • 2. Bilgi düzeyim ne seviyede: Kendinizi bilmeniz, Türkçenin neresinde olduğunuzu görebilmeniz bu dersteki başarınızı etkileyecek ikinci faktördür. Unutmayın, her öğrenilen bilgi doğru değildir. Bazen öğrenilen bilgilerin sıfırlanması ve doğrularının yerine koyulması gerekir. Çalışma şekliniz bu bilgi düzeyinize göre belirlenecektir. Soru ağırlıklı mı yoksa konu tekrarlı mı çalışmalı, hepsi kendi bilgi düzeyinizin farkına vardığınız an yöneleceğiniz çalışma yöntemidir. Eğer bilgi düzeyinizin ne seviyede olduğunu bilmiyorsanız son yılın çıkmış YGS Türkçe sorularını alın ve çözün. Bu test size doğruyu söyleyecektir.
  • 3. Kaynaklarım yeterli mi: Sınavı gerçekten kazanmak istediğinize kanaat getirdiniz, bilgi düzeyinizi de ölçtünüz ve artık ders çalışmak ve bu sınavı kazanmak istiyorsunuz. O halde şu aşamada yapmanız gereken YGS Türkçeye çalışmak için elinizdeki kaynakların yeterli olup olmadığını belirlemek ve eğer yeterli değilse ek kaynak temin etmek. Öğrenmek, pekiştirmek ve bilgilerin kalıcılığını sağlamak için az sonra değineceğimiz konu tekrarı ve soru çözümü çok önemli olacaktır. Bunun için de doğru kaynaktan çalışmalısınız. (YGS Türkçe için çalışacağınız kaynakları daha sonraki yazılarımızda okuyabilirsiniz.)
  • 4. Doğru bir çalışma planı yapmalıyım: İyi bir sonuç alabilmek için doğru bir çalışma planı hazırlamalı ve bu çalışma planına mutlaka riayet etmeliyiz. Bunu da günlük 2 saat veya iki günde bir 2-3 saatlik çalışma veya üç günde bir 3 saat çalışma planı yapabilir ve buna uyabilirsiniz. Elbette esneklik olacaktır fakat bilgilerin unutulmasını engellemek için bir konuyu öğrendikten ve bir miktar soru çözdükten sonra diğer konuyu öğrenmek konular arasında bağ kurmanızı sağlayacak ve öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.
  • 5. Türkçe sarmal bir derstir: Türkçe dersi sarmal bir derstir. Konular birbirini tamamlayarak ilerler. Bugün öğrenilen bir konu birkaç konu sonraki öğrenmeleri etkileyecek, eksik öğrenme varsa yeni konuların öğrenilmesi zor olacaktır. Bu sebeple Türkçede her konu iyi öğrenilmeli, özümsenmeli ve sık sık tekrar edilmelidir.
  • 6. Tekrar ve soru çözümü: Öğrenilen derslerin sık tekrarı ve o konu ile ilgili bol soru çözümü bizim vazgeçilmezimizdir. Öğrenilen bilgilerin büyük bir kısmı aynı gün unutulmaktadır. Bunu engellemek adına aynı gün yatmadan önce beş on dakika yapılacak bir tekrar öğrenilen konunun kalıcılığını sağlayacaktır. Yine birkaç gün sonra yapılacak konu tekrarı az da olsa unutulan bilgilerin tekrar hatırlanmasını sağlatacak ve daha kalıcı öğrenmeler gerçekleştireceksiniz.

Öğrenilen her konu için yeterli seviyede soru çözümü öğrenilen konunun sınav mantığına göre öğrenilmesini kolaylaştıracak ve varsa eksik, yanlış öğrenmeleri telafi edecektir.

Çalışmalarınızı bu bilgiler ışığında gerçekleştirirseniz başarı sizi mutlaka bulacaktır. Kafanıza takılan sorularınızı, sıkıntılarınızı yorum olarak eklerseniz yardımcı oluruz.

0 views